Login:  Hasło:   
OK

Rejestracja konta Zapamiętaj mnie:
Naprawa skrzyń biegów Poznań
szukajka_btt.gif

Nie lubisz odśnieżać? Możesz zapłacić mandat.


Data publikacji: 2016-01-20 22:23:03  
Od kilku dni mamy nareszcie nie tylko mroźną, ale i białą zimę. Najbardziej oczywiście cieszą się z tego powodu dzieci. Jazdy na sankach, kuligi, rzucanie śnieżkami to sama frajda. Dla dorosłych, zwłaszcza tych, którzy posiadają własne posesje, śnieg to niestety nie tylko frajda, ale i obowiązek.

Nawet do 5. tys. kary


Właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek systematycznie odśnieżać chodnik przed swoją posesją, tak by był on łatwo dostępny dla przechodniów. Do jego obowiązków należy też usuwanie lodu, błota pośniegowego, a także czyszczenie dachów z sopli i zalegających płacht śniegowych. Jeśli tego nie zrobi, może zapłacić mandat. Jego wysokość jest stała i na dzień dzisiejszy wynosi 500zł. Jeśli jednak będzie nadal unikał sprzątania, sprawa może trafić do sądu. Ten natomiast może orzec nawet 5 tys. złotych grzywny!
Ale to nie wszystko.. jeśli osoba, która na nieodśnieżonym przez właściciela posesji chodniku, na przykład złamie nogę, może się ona domagać odszkodowania za poniesione straty (również majątkowe), a także zadośćuczynienia za krzywdę moralną. Zapłaci za to właściciel gruntu lub zarządca nieruchomości.

Za co nie zapłaci właściciel?

Właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwać śnieg, lód i błoto z chodnika położonego wzdłuż jego nieruchomości oraz w obrębie posesji (również w bramie czy dojściach do garaży lub zabudowań gospodarczych). Nie musi jednak usuwać, czy wywozić śniegu. Starczy, że będzie go składował w miejscu, w którym ów śnieg nie będzie stanowił problemu czy zagrożenia dla ruchu pieszego i samochodowego.
Spać spokojnie może ten, do którego terenu przylega przystanek autobusowy lub płatny parking samochodowy. Wówczas obowiązek odśnieżania ciąży na gminie. Uratować od obowiązku odśnieżania może również pas trawnika przylegający bezpośrednio do działki. Przepisy bowiem jednoznacznie określają, że chodnik należy tylko odśnieżyć wówczas, gdy bezpośrednio styka się z granicą działki.
Jeśli jednak śnieg zostanie zrzucony na drogę, a tym samym będzie zakłócał ruch samochodowy, właściciel lub zarządca posesji zapłaci nawet do 1500zł mandatu. Zrzucony na drogę śnieg może stać się przyczyną wypadku – wtedy osoba, która w ten sposób pozbyła się śniegu odpowie z kodeksu karnego jak za przestępstwo.

Nie będę odśnieżał!


Chociaż obowiązek odśnieżania dotyczy wszystkich posiadaczy działek, których teren graniczy bezpośrednio z chodnikiem, przepisy nie zmuszają właścicieli do samodzielnego sprzątania. Jeśli czujesz wyjątkową awersję do saperki, a na samą myśl o wyjściu na mróz i śnieg o 5. rano robi ci się słabo, wynajmij firmę, która zrobi to za ciebie. Za kilkadziesiąt złotych miesięcznie będziesz nie tylko mieć spokój, ale też w razie wypadku unikniesz odpowiedzialności. Za skutki złego odśnieżania będzie bowiem w całości odpowiadała firma sprzątająca. Ty zaś możesz w tym czasie spać spokojnie i z lubością odwracać się na drugi bok w ciepłej pościeli.
Redaktor: karolina / Edycja: rork
Wymagany flash 8!
Powrót do poprzedniej strony
   
Ilość wyświetleń: 3191
Aby dodać komentarz - zaloguj się:

Login: Hasło: Zapamiętaj mnie
Treść komentarza:
Zaloguj się i opublikuj
Regeneracja turbosprężarek
Regeneracja turbosprężarek
2016-01-20 22:22:58
Jak bezpiecznie parkować...
Jest nas 48080 zarejestrowanych użytkowników.
Już 28356 użytkowników aktywnie korzysta z Bezpiecznego Lokalizatora.
Publikujemy 31991 wiadomości w 1053 miastach Polski i 89 krajach Świata.
Jesteście z nami od 13.04.2011r Dziękujemy!
Razem możemy wpłynąć na poziom bezpieczeństwa społecznego!
Odwiedź nas na Facebook.com
Naprawa skrzyń biegów Poznań
Tytul
x
Strona główna
Aktywni na stronie: (27)
Bezpieczny Lokalizator
Wygenerowano w 0.57sek przez NOXe Engine Å.